Świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy – komu się należy?

Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych*, która zamiast dotychczasowego świadczenia pielęgnacyjnego wprowadza dwie nowe formy wsparcia – specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie pielęgnacyjne. O pierwszy mogą się starać osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny w stosunku do osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz innym osobom niepełnosprawnym wymagającym stałej lub długotrwałej opieki. Tyle z grubsza. Natomiast świadczenie pielęgnacyjne należy się rodzicom (opiekunom) dziecka niepełnosprawnego, którzy w związku z opieką zrezygnowali z pracy zarobkowej. Ta forma wsparcia przysługuje wyłącznie gdy dziecko zostało niepełnosprawne przed 18. lub 25. rokiem życia**.

Specjalny zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił 520 zł, zaś świadczenie pielęgnacyjne – 620 zł. Dodatkowo jeśli chodzi o ten pierwszy nie będzie można przekroczyć progu dochodowego na członka gospodarstwa domowego wynoszącego aktualnie 623 zł/os. Świadczenia na nowych zasadach wypłacane będą przez MOPR lub PCPR od 1 lipca 2013 r., a osoby, które obecnie pobierają „stare” świadczenia będą je mogły nadal otrzymywać do końca czerwca 2013 r.

Na pierwszy rzut oka nowelizacja wprowadzi pożyteczne zmiany, ale jednak według mnie skorzysta na tym najbardziej budżet państwa, bo jak widać tylko część osób zakwalifikuje się do pomocy przyznawanej po 1 lipca 2013 r. Zwłaszcza ograniczenia związane z progiem dochodowym w przypadku zasiłku specjalnego mogą być przez wielu barierą nie do pokonania. Zatem możemy się spodziewać dalszego wzrostu bezrobocia (ewentualnie wzrostu „szarej strefy”), a także braku motywacji do szukania legalnej pracy zarobkowej, np. w formie telepracy, z uwagi na utratę świadczenia.

Artykuł jest jedynie wstępem do tematu związanego z nowymi świadczeniami. Wkrótce postaram się opisać szczegółowo komu przysługują poszczególne zasiłki i jakie kryteria trzeba spełnić, aby je otrzymać.

___________
* Zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 7 grudnia 2012 r. (Dz.U. z 31.12.2012, poz. 1548)
** Niepełnosprawność wystąpiła przed rokiem 25., ale gdy ta osoba jeszcze uczyła się.

Jedno przemyślenie nt. „Świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy – komu się należy?

  1. Jeden z czytelników bloga podesłał link do interesującego forum na temat pomocy społecznej. W tym miejscu jest nieco o nowych formach wsparcia http://www.ops.pl/forum.php?category=18 Warto poczytać, bo wypowiadają się tam zarówno petenci jak i pracownicy moprów/pcprów (nierzadko bez kompetencji, ehhh). Dzięki Andrzeju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>